דוד רוזן, השופט שסרח

תודה לשופט רוזן על שחשף מה חושבים שופטים בכירים בישראל חקירות ראש הממשלה ועל סיכויו של נתניהו למשפט הוגן

בחקירות רגישות כמו חקירות רה"מ, מצופה היה מבכירי המערכת בעבר ובהווה לפעול בממלכתיות ולהגן על מערכת המשפט והאכיפה מפני פוליטיזציה. לו היו נוהגים באחריות, היו בכירים אלו מקפידים לא להתבטא בנוגע לחקירות, וחוזרים על המסר שלפיו יש לתת אמון בגופי החקירה ולהמתין בסבלנות לסיום עבודתם.

אלא שבמקרה של נתניהו איש לא נוהג באחריות. דוגמה בולטת לכך קיבלנו בראיון שנתן ל"כאן" דוד רוזן, לשעבר שופט בביהמ"ש המחוזי בתל אביב. רוזן ישב בעבר בתיקי אולמרט, והוא לא רק בכיר לשעבר של המערכת, אלא משמש בתפקיד ציבורי יוקרתי גם כיום, כנציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות.

בראיון התייחס רוזן לטענות נתניהו והתבטא בחריפות בנוגע להליך המתנהל עתה: "עובד ציבור לא צריך לקחת מתנות, בכלל לא צריכים בשביל זה חוק… עובד ציבור נהנה מעבודתו, הוא מקבל תמורה על עבודתו, סיפוק, מקבל שכר ראוי. אני יודע. אני עובד ציבור. מתנות זה לא חלק מהשכר של עובדי ציבור".

כשנשאל "גם לא מחברים?" השיב: "מה זה חברים? אם הבן שלך נישא מובן שאת יכולה לקבל מתנה. אם מקובל לתת 600, 700, 1,500 שקל. אבל אם את מקבלת מסו־קולד חבר פתאום 10,000 שקל כשאת לא נתת לו – אני לא לוקח גם מחבר וגם אם הוא ייעלב. ואדם שנותן לי 10,000 שקל הוא לא חבר שלי".

מדובר בנושא שמצוי בלב ליבה של החקירה, בפרטיו מתחבטים בפרקליטות, ועליו מתבסס חלק מקו ההגנה של נתניהו – שקיבל חוות דעת בעבר שמותר לקבל מתנות מחברים. העובדה ששופט בדימוס המשמש בתפקיד ציבורי בכיר מתבטא בכזו חריפות בנוגע לחקירה הכי רגישה והכי פוליטית במדינה דמוקרטית היא שערורייה שאין כדוגמתה. כשאדם במעמדו של רוזן מתבטא כך, הוא לא רק מביע את דעתו האישית, אלא מערב את המערכות שאותן הוא משרת ומתיימר לייצג.

לכך מצטרפים ראיונות ונאומים של בכירים לשעבר ובהווה נוספים – ובראשם כמובן המפכ"ל אלשיך, שחשף ב"עובדה" חלק ממהלכי החקירה והתבטא בעניינן. הפרקליט אורי קורב, לשעבר מתובעי משפט הולילנד, שהתראיין בגלי צה"ל השבוע, הוא דוגמה נוספת, וכמותו יש רבים.

אז תודה לשופט רוזן על שפירק עוד כמה אבנים באמון הציבור במערכת המשפט, ויותר מכך – על שחשף מה חושבים שופטים בכירים בישראל על החקירה המתנהלת כעת ועל סיכויו של נתניהו למשפט הוגן. ותודה אחרונה למשרד המשפטים שבמקום לזמן את השופט שסרח לבירור נוקב, שיתף את הראיון בעמוד הפייסבוק שלו בגאווה רבה, בלי להבין בכלל מה פסול בזה.

פורסם במדור הדעות של 'ישראל היום' ב 5.3.2018

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *