כן, רזי, "האגודה לזכויות האזרח" זה שמאל קיצוני

פגיעה בחופש הפעולה של צה"ל, מאבק בהתיישבות היהודית, תמיכה בהסתננות הבלתי חוקית מאפריקה ובהתאזרחות של מאות אלפי פלשתינים בישראל. מישהו אמר שמאל קיצוני?

האגודה לזכויות האזרח מציגה עצמה כ"ארגון זכויות אדם" ונהנית מהילה ציבורית של גוף "לא פוליטי" במרכז הקונצנזוס. רחוק מן האמת. מדובר באחת מתנועות השמאל הרדיקליות ביותר הפועלות בישראל. הארגון נהנה מתקציבי עתק ופועל בעקביות לשינוי דמותה של ישראל ל"מדינת כל אזרחיה" שלצידה מדינה פלשתינית. די לדעת שחגי אלעד, מנכ"ל "בצלם" הנוכחי, היה מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, כדי להבין את הכיוון.

1. האגודה תמכה בכניסה לא מבוקרת לישראל של פלשתינים במסגרת "איחוד משפחות" בין ערביי ישראל לפלשתינים. האגודה עתרה פעמיים נגד התיקון לחוק האזרחות מ־2003 שנועד למנוע את התופעה, שבמסגרתה נכנסו לישראל יותר מ־140 אלף פלשתינים בשנים שקדמו לחוק; 26 מהם היו מעורבים באופן ישיר בפעולות טרור. לפי נתוני מערכת הביטחון, בני הדור השני ל"איחוד המשפחות" מהווים כ־15 אחוזים מהמעורבים בטרור בקרב ערביי ישראל; פי שלושה מחלקם באוכלוסייה.

2. רבים לא יודעים, אבל האגודה לזכויות האזרח היא הגורם שיצר את משבר המסתננים. ב־2007 הגישה האגודה, עם ארגוני שמאל נוספים, בג"ץ שביטל את "נוהל החזרה חמה", שבמסגרתו מסתננים שהגיעו לגבול מצרים נדרשו לשוב על עקבותיהם. בעקבות העתירה נפרץ הסכר, ואלפי מסתננים חדרו לישראל בכל חודש, עד שהוקמה הגדר ונחקקו חוקים למניעת הסתננות. גם כאן לא נחה האגודה ועתרה שלוש פעמים נגד חוק המסתננים בגרסותיו השונות, פעלה לסגירת מתקן חולות ופועלת כעת למניעת ההחזרה מרצון למדינה שלישית.

3. בחזון האגודה לא רק פלשתינים ומסתננים נכנסים לישראל בחופשיות, אלא שליהודים אסור להקים יישובים משלהם, כולל בתוככי הקו הירוק. האגודה היא שהגישה את בג"ץ קעדאן המפורסם, שבמסגרתו נאסרה הקמת יישובים קהילתיים יהודיים בגליל ובנגב, ועתרה עם ארגון עדאלה נגד חוק ועדות הקבלה, בטענה שהוא "חוק גזעני, לא ראוי ולא דמוקרטי", ש"נועד לאפשר הקמת יישובים ליהודים בלבד".

4. האגודה היא מהארגונים הבולטים שעותרים נגד כוחות הביטחון ופוגעים בחופש הפעולה להילחם בטרור. הדוגמאות רבות. האגודה דרשה לחקור את צה"ל על "פשעי מלחמה" במבצע עופרת יצוקה. מסמכים שפרסמה צוטטו בהרחבה בדו"ח גולדסטון הידוע לשמצה. היא עתרה עם ארגונים פלשתיניים נגד צה"ל במהלך הקרב בג'נין וקראה להפסיק להפגיז מטרות. כוחות המילואים של צה"ל ספגו בקרב 13 הרוגים. במהלך צוק איתן פנתה האגודה ליועמ"ש בדרישה לחקור את פעולות צה"ל בטענה של "פשעי מלחמה".

האגודה עתרה לבג"ץ נגד "נוהל שכֵן", שבמסגרתו חיילינו נעזרו בשכנים של מבוקשים כדי לצמצם את הפגיעה בחיילים בעת ביצוע מעצרים. הנוהל בוטל על ידי בג"ץ. היא עתרה נגד השב"כ בדרישה לאסור שיטות חקירה ששימשו לסיכול פיגועים. האגודה היא מהעותרים הקבועים נגד הריסת בתי מחבלים. בצעד חצוף במיוחד קראה האגודה ליועמ"ש לחקור חיילים ואזרחים שירו במחבלים בגל הדקירות בשנה שעברה, בטענה שמדובר – איך לא – ב"פשע מלחמה". האגודה גם מלווה אסירים ביטחוניים במגוון יוזמות ושותפה לעתירות לבג"ץ בדרישות לשיפור תנאי כליאתם.

לא מפתיע לגלות שהמימון לאגודה מגיע ברובו מגורמים מדיניים זרים עם אינטרסים ושאיפות מדיניות, שבמרכזן הקמת מדינה פלשתינית והחלשת כושר העמידה הלאומי של ישראל. לפי נתונים שאסף ארגון NGO מוניטור, האגודה מנהלת תקציב שנתי של כ־9 מיליון שקלים. בשנים 2012-2016 היא קיבלה יותר מ־11.5 מיליון שקלים ממדינות זרות, ובהן גרמניה, נורבגיה, הולנד, ארה"ב ובריטניה, וכן מהאיחוד האירופי. זאת מעבר לתרומה מצטברת של כ־20 מיליון שקלים מהקרן החדשה לישראל.

אז מה היה לנו? פגיעה בחופש הפעולה של צה"ל, מאבק בהתיישבות היהודית, תמיכה בהסתננות הבלתי חוקית מאפריקה ובהתאזרחות של מאות אלפי פלשתינים בישראל. מישהו עדיין חושב שהאגודה לזכויות האזרח אינה ארגון שמאל קיצוני?

פורסם במדור הדעות של ישראל היוםן 22.1.2018

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *