פרשיית אפי נוה – לאן הולכים מכאן?

המלצת המשטרה להעמיד לדין את עו"ד אפי נוה בפרשייה המכונה מין תמורת מינויים ממחישה שוב את הבעיות הקשות הקיימות במבנה הנוכחי של לשכת עורכי הדין והכוח הרב המופקד בידי העומד בראשה. אמת, יו"ר הלשכה האחרון אפי נוה נחשד בפרשה חמורה, שספק אם הייתה כמותה בהיסטוריה של מינוי השופטים בישראל. אך לצד זאת אין גם ספק ש"עסקאות", "דילים" והטבות הדדיות עמדו ברקע מגוון החלטות לשכת עורכי הדין בעבר, גם כאלו הנוגעות למינויים. 

חשוב להזכיר: עצם מתכונת ההפעלה הנוכחית של לשכת עורכי הדין הוא מושחת מיסודו, בלי קשר לזהות העומדים בראשה. ללשכת עורכי הדין שני נציגים מתוך 9 בוועדה למינוי שופטים. זהו כוח משמעותי ורב. הועדה הזו דנה כמובן במינוי שופטים לערכאות השונות אך חשוב יותר – היא גם דנה בקידום שופטים מהשלום למחוזי ומשם לעליון. המשמעות היא שהשופטים במעלה ובמורד המערכת תלויים בכל שלב ושלב של הקריירה שלהם, בפוליטיקה של הלשכה ובהחלטות שיקבלו נציגיה בועדה.  

מכיוון שעורכי הדין הם בעלי האינטרס הראשוני והישיר במינוי השופטים הדבר יוצר ניגוד עניינים מובנה. זו הסיבה שיש עיסוק רב בפסילת שופטים בדיונים משפטיים. ואצל בכירים בלשכה מדובר בהיקפים עצומים: אפי נוה למשל, שותף במשרד אטיאס נוה כהן, אחד הגדולים בתחום הביטוח. במידע שחשפתי בבקשת חופש מידע התגלה כי כשמונה נוה לנציג הלשכה בועדה לבחירת שופטים בספטמבר 2017 למשדרו היו לא פחות מ1,111 תיקים פתוחים וכי נאסר עליו להופיע בפני 55 שופטים שונים. 

ללשכת עורכי הדין ממשק בעייתי גם עם הפוליטיקה. מעבר למהלכים הפוליטיים שניהלה הלשכה בתקופת נוה בחיבור עם שרת המשפטים שקד וביצירת בסיס פוליטי בתוך הבית היהודי, הלשכה מעורבת באופן ישיר בחקיקה. בשבתה כ"לובי" מקצועי, לנציגי הלשכה יש גישה מיוחדת למחוקקים, למשרדי הממשלה ולוועדות הכנסת. תחת נוה, גם הפעילות הזו התגברה. ב־2016 הקימה הלשכה משרד קבוע בכנסת, שעובדיו הרחיבו את טווח השפעתם בשלל נימוקים אידיאולוגיים ו"חברתיים". 

הגוף הזה, היושב בתפר שבין עולם העסקים למערכת המשפט והפוליטיקה, מחזיק בכוח חזק מדי והוא בעל יכולת השפעה רבה מדי. פרשיות אפי נוה ממחישות זאת יותר מכל דבר: הלשכה חייבת לעבור רפורמה מקיפה, יש להגביל את כוחה במינוי שופטים ובעיצוב החקיקה, לפרק את המונופול שלה כגילדה הבלעדית על מקצוע עריכת הדין ולהחזיר את אמון הציבור במערכת. תהא אשר תהא זהותה, לממשלה הבאה יש כאן משימה חשובה. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *